Nagykovácsi Iskola - Iskolapszichológus

Szeptember elsejétől az iskolában félállásban iskolapszichológus is dolgozik.

Mit csinál az iskolapszichológus?
Az iskolapszichológia célja az iskolában tanuló diákok és az ott dolgozó pedagógusok iskolai életének megkönnyítése, a felmerülő egyéni vagy csoportos nehézségek szakszerű megoldásának segítése.

Az iskolapszichológus az iskolaigazgató irányítása alatt áll, szakmai munkáját  a területi Pedagógiai Szakszolgálat segíti. Szoros együttműködést ápol az iskola segítő foglalkozású szakembereivel (fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, orvos, védőnő, logopédus), és ha szükséges, akkor a városi Családsegítő és Gyermekjóléti Intézményével, illetve a területi neurológiai és pszichiátriai szakorvosaival.

Milyen problémákkal és hogyan dolgozik az iskolapszichológus?

Az iskolai léttel kapcsolatos, és arra kiható pszichés eredetű problémákkal mind a szülő, mind a pedagógus megkeresheti a pszichológust, de az iskolás gyerekek is jelezhetnek problémát felé, és maga az iskolapszichológus is vehet észre olyan jellegű problémát, amivel szerinte indokolt foglalkoznia. Ahhoz, hogy az adott gyermekkel az iskolapszichológus foglalkozhasson, a szülő beleegyezése szükséges. Indokolt esetekben az iskolapszichológus továbbirányítja a segítségkérőket más szakemberhez vagy intézményhez (pl. nevelési tanácsadó, szakorvosi vagy fejlesztőpedagógiai ellátás).

Az iskolapszichológus megválasztja a problémának megfelelő segítő módot, ami lehet:

a) az ellátást megelőző szűrővizsgálat (pl tanulási zavarok, beilleszkedési, viselkedési problémáknál)

b) egyéni konzultáció a gyermekkel (pszichés jellegű problémáknál, pl szorongás, krízis, veszteség, táplálkozási zavarok, drog, stb),

c) nevelési tanácsadás a szülőnek

d) csoportos vagy az egész osztályközösséggel való foglalkozás  (pl új közösség alakulása, kiközösítés, beilleszkedési probléma, önismeretfejlesztés)

e) ismeretterjesztő előadás szülőknek adott témában

f) nevelési munkát támogató egyéni tanácsadás vagy csoportos tréning a pedagógusoknak g) mediáció vitás kérdésekben gyermekek vagy szülők és pedagógusok között.

Szabályok, szokások
Az iskolapszichológust köti a titoktartási kötelezettség és a Szakmai Etikai Kódex. A találkozások száma egyéni konzultációk esetében teljes mértékben a problémától függ – lehet akár egy alkalom is, lehet 4-5 vagy annál hosszabb (max 10 alkalom). Életkortól és problémától függően, beszélgetés, játék, játékos feladatok vagy rajzolás, esetleg néhány teszt kitöltése történik a foglalkozáson. Egy alkalom 45 perc.

Iskolánkban dolgozó iskolapszichológus: Kovács Olga

Egyéni időpont egyzetetése szükséges a fenti elérhetőségei valamelyikén.